×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  SHBA akuzon Rusinë për përdorimin e armëve nga Koreja e Veriut dhe Irani në Ukrainë

  Insajderi
  22 December 2022 - 20:42

  SHBA akuzoi Rusinë të enjten për përdorimin e armëve në Ukrainë të blera nga Koreja e Veriut dhe Irani – shkelje të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

  “Shtetet e Bashkuara mund të konfirmojnë se DPRK-ja ka përfunduar dërgimin fillestar të armëve për kompaninë ushtarake private ruse të njohur si Wagner, e cila ka paguar për pajisjet dhe aktualisht ka mijëra trupa të dislokuara në Ukrainë”, tha e dërguara amerikane në OKB, Linda Thomas. -Grinfield.

  Muajin e kaluar, Koreja Veriore dërgoi raketa dhe raketa këmbësorie në Rusi për përdorim nga Wagner.

  Ajo tha se është “e neveritshme” që Rusia, një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit, po përdor armë nga Koreja e Veriut dhe Irani.

  “Blerja e armëve nga Wagner nga Koreja Veriore për të shkaktuar shkatërrim në Ukrainë gjithashtu kontribuon në paqëndrueshmërinë në gadishullin Korean duke i dhënë Koresë Veriore fondet që mund të përdorë për të zhvilluar më tej armët e saj të ndaluara të shkatërrimit në masë dhe programet e raketave balistike,” tha ajo.

  Thomas-Greenfield tha se SHBA synon të ngrejë shkeljet e Koresë së Veriut dhe Rusisë në takimet e ardhshme me Këshillin.

  Ajo rinovoi thirrjen e saj për OKB-në për të dërguar një ekip në Ukrainë për të hetuar përdorimin e avionëve iranianë nga Rusia kundër infrastrukturës së Ukrainës.

  Rusia mohon se ka përdorur drone iraniane në Ukrainë dhe kundërshton çdo hetim të OKB-së.

  Ambasadori rus në OKB Vassily Nebenzia tha më herët se OKB-ja “nuk duhet të përkulet para presionit nga vendet perëndimore”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark