×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  SHBA dhe Britania e Madhe sulmojnë përsëri objektivat e Houthit në Jemen

  Insajderi
  25 February 2024 - 08:52
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  SHBA dhe Britania e Madhe kryen një seri të katërt sulmesh në Jemen të shtunën, tha Komanda Qendrore e SHBA.

  “Më 24 shkurt, rreth orës 23:50, forcat e Komandës Qendrore të SHBA-së së bashku me Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar dhe me mbështetjen e Australisë, Bahreinit, Kanadasë, Danimarkës, Holandës dhe Zelandës së Re, kryen sulme kundër 18 Houthi. objektiva në zonat e kontrolluara nga terroristët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen. Këto sulme nga ky koalicion shumëpalësh synonin zonat e përdorura nga Houthi për të sulmuar anijet tregtare ndërkombëtare dhe anijet detare në rajon”, deklaroi Komanda Qendrore në X.

  Objektivat përfshinin objektet e ruajtjes së armëve nëntokësore të Houthi, objektet e ruajtjes së raketave, dronët e sulmit, sistemet e mbrojtjes ajrore, radarët dhe një helikopter.

  Abdul Malik al-Houthi, lideri i Houthis, tha në fillim të kësaj jave se avionët luftarakë të SHBA dhe Britanisë së Madhe kishin kryer 278 sulme në Jemen që nga 12 janari.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark