×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  SHBA reagon pas tensioneve mes Putin dhe Wagner

  Insajderi
  24 June 2023 - 16:08

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar në lidhje me përplasjen mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe grupit mercenar Wagner, me këta të fundit që janë nisur drejt Moskës.

  Përmes një postimi në rrjetet sociale, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken u shpreh se sot ka komunikuar me Ministrat e Jashtëm të G7 dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell, për këtë ngjarje.

  Blinken shtoi se SHBA-të do të qëndrojnë në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët.

  “Komunikova sot me Ministrat e Jashtëm të G7 dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë për të diskutuar situatën e vazhdueshme në Rusi. Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët ndërsa situata vazhdon të zhvillohet”, shkroi ai në Twitter.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark