×
 • Lajme
 • Botë
 • Lufta Izrael-Hamas
 • Lajme / Botë

  Shkëmbime të reja zjarri raportohen në kufirin Izrael-Liban

  Insajderi
  19 November 2023 - 12:01

  Sulmet ajrore dhe granatimet izraelite goditën Libanin jugor të dielën, njoftoi Agjencia Kombëtare e Lajmeve të vendit.

  Rrjeti tha se Al-Tayba dhe Al-Qal’iya, në sektorin lindor të zonës kufitare, si dhe Al-Naqoura ad Al-Labouba në perëndim, ishin midis vendeve të granatuara dhe tha se kishte pasur një sulm ajror të dielën në mëngjes pranë Aita Al-Shaab në sektorin perëndimor, raporton CNN, përcjell Insajderi.

  Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se luftëtarët e mbrojtjes ajrore kapën me sukses një objektiv të dyshimtë ajror që kaloi nga Libani. Ai tha se avionët e IDF kishin shkatërruar infrastrukturën që i përkiste organizatës militante Hezbollah.

  “Përveç kësaj, rreth dhjetë lëshime bombash mortajash u zbuluan drejt një zone paqësore që ra në një zonë të hapur [afër Shlomit]. IDF-ja po sulmon burimin e të shtënave në territorin libanez”, thuhet në deklaratë.

  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëroi grupin e armatosur libanez në fillim të kësaj jave “të mos e testojnë Izraelin”, duke thënë se ky do të ishte “gabimi i jetës së tyre”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark