×
Insajderi / Ballina 5

Shkon në 13 numri i të vdekurve pas tërmetit që goditi këtë vend

Insajderi
22 March 2023 - 08:53
Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

Ka shkuar në 13 numri i personave që humbën jetën dhe mbi të tjerë 90 u plagosën, pasi një tërmet me magnitudë 6.5 ballë të shkallës Rihter goditi Afganistanin dhe Pakistanin.

Në të dyja vendet pati shkatërrime të mëdha të ndërtesave. 

Tërmeti u ndje në një rreze prej më shumë se 1000 kilometrash, në një zonë ku jetojnë rreth 285 milionë njerëz në Pakistan, Indi, Uzbekistan, Taxhikistan, Kazakistan, Kirgistan, Afganistan dhe Turkmenistan, tha Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Sakaq rrëshqitjet e dheut bllokuan edhe disa nga rrugët kryesore në qytetin verior pakistanez të Abbotabad.

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark