10:45 - 01 Tetor 2022

Sigurisht që ekziston një lidhje midis stresit dhe infertilitetit, megjithëse mund të jetë e vështirë të thuhet se cilat e shkaktojnë.

Të qenit shumë i stresuar për një kohë të gjatë mund ta bëjë më të vështirë ngjizjen e shtatzënisë, shkruan Baby Center.co.uk transmeton Gazeta Shneta.

Në përgjithësi, ka kuptim të ndërmerrni hapa për të reduktuar stresin ndërsa jeni duke u përpjekur drejt shtatzënisë qoftë edhe vetëm për paqen tuaj mendore.

Stresi mund të ndikojë në pjesën e trurit tuaj (hipotalamusin) që rregullon hormonet, të cilat nga ana tjetër rregullojnë ciklin tuaj menstrual.

Nëse stresi dëmton trupin tuaj, atëherë mund të nënkuptojë se ovuloni më vonë se zakonisht, ose aspak (anovulimi i shkaktuar nga stresi).

Stresi mund të ndikojë në jetën tuaj të përditshme, si dhe në marrëdhëniet intime kështu që është një ide e mirë të gjeni mënyra për t’u ndjerë më mirë.

Bëni një listë të çdo gjëje që ju shqetëson dhe bisedoni me partnerin, miqtë ose familjen tuaj.

Nëse përpjekja për një fëmijë në vetvete po ju bën të stresuar, merrni parasysh të bëni një pushim për t’u rilidhur me partnerin tuaj.

Ka shumë ndryshime të thjeshta të stilit të jetesës që mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të ndiheni më të relaksuar.

Ushqimi i shëndetshëm, ushtrimet dhe joga ose meditimi mund të ndihmojnë në uljen e stresit.

Teknikat e meditimit mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të menaxhoni çdo shqetësim dhe të përballeni me stresin e përpjekjes për të mbetur shtatzënë.

Mbyllni sytë dhe përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj, dëgjoni tingujt rreth jush ose kushtojini vëmendje se si ndihet trupi juaj. Përpiquni të vini re se si mendimet tuaja vijnë dhe ikin dhe ktheni vëmendjen në rrethinën tuaj.

Mbani në mend se është normale që të duhet deri në një vit për të mbetur shtatzënë. Nëse jeni përpjekur për më shumë se kaq, kërkoni mjekun tuaj të përgjithshëm t’ju referojë te një specialist i fertilitetit. /Gazeta Shneta/