×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Sipas moshës sa orë gjumë duhet të flemë?

  Insajderi
  25 May 2023 - 18:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Njohja e rekomandimeve të përgjithshme për sa gjumë ju nevojitet është hapi i parë. Më pas, është e rëndësishme të reflektoni mbi nevojat tuaja individuale bazuar në faktorë si niveli i aktivitetit tuaj dhe shëndeti i përgjithshëm. Dhe së fundi, sigurisht, është e nevojshme të aplikoni këshilla për gjumë të shëndetshëm në mënyrë që të mund të bëni gjumin e plotë të natës që rekomandohet.

  Kohët e rekomanduara të gjumit sipas grupmoshave

  Grupmosha të ndryshme kanë nevojë për sasi të ndryshme gjumi. Në secilin grup, udhëzimet paraqesin një gamë të rekomanduar. Kohëzgjatja e gjumit të natës për individë të shëndetshëm. Në disa raste, gjumi një orë më shumë ose më pak se diapazoni i përgjithshëm mund të jetë i pranueshëm bazuar në rrethanat e një personi, shkruan Sleepfoundation, transmeton Gazeta Shneta.

  Rekomandimet për gjumin për të sapolindurit nuk janë të disponueshme sepse nevojat për gjumë në këtë grupmoshë ndryshojnë shumë.

  Sa gjumë keni nevojë?

  Këto udhëzime shërbejnë si një rregull i madh për sa gjumë kanë nevojë për foshnjat , fëmijët dhe të rriturit duke pranuar se sasia ideale e gjumit mund të ndryshojë nga personi në person. Disa njerëz kanë nevojë për më shumë ose më pak gjumë çdo natë sesa ato që pasqyrohen në diapazon.

  Si u krijuan rekomandimet?

  Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit organizoi një panel ekspertësh të gjumit për të krijuar këto rekomandime. Anëtarët e panelit shqyrtuan qindra studime kërkimore me cilësi të lartë në lidhje me kohëzgjatjen e gjumit dhe rezultatet kryesore shëndetësore si sëmundjet kardiovaskulare, depresioni, dhimbjet dhe diabeti.

  Pas studimit të provave, paneli përdori disa raunde votimi dhe diskutimi për të ngushtuar diapazonin e sasisë së gjumit të nevojshëm në mosha të ndryshme. Rekomandimet përfundimtare janë miratuar nga organizata të tjera mjekësore, të tilla si Shoqëria e Kërkimit të Gjumit, Akademia Amerikane e Pediatrisë dhe më shumë.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  21 June 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark