×
 • Lajme
 • Lajme

  Stoltenberg: Rusia ka rritur armiqësitë ndaj anëtarëve të NATO-s

  Insajderi
  14 June 2024 - 23:41
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pas një samiti dy-ditor të sigurisë në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, dha një paralajmërim të ashpër në lidhje me agresionin e shtuar të Rusisë ndaj anëtarëve të aleancës, duke thënë se NATO nuk do të presë një sjellje të tillë.

  Ministrat e mbrojtjes të NATO-s kanë rënë dakord të rrisin ndihmën dhe trajnimin e sigurisë për Ukrainën, me Sekretarin e Përgjithshëm të aleancës, Jens Stoltenberg, duke pranuar se Rusia ka rritur armiqësitë ndaj shteteve anëtare.

  Aleanca thotë se ka rritur mbrojtjen e saj përmes shkëmbimit të inteligjencës, mbrojtjes së zgjeruar të infrastrukturës kritike, duke përfshirë hapësirën nënujore dhe kibernetike, dhe kufizime të mëtejshme ndaj spiunëve rusë, shkruan euronews.

   “Në javët e fundit, ne kemi parë një rritje të sabotazheve, sulmeve kibernetike, migrimit të instrumentalizuar dhe veprimeve të tjera armiqësore nga Rusia”, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në përfundim të samitit dy-ditor.

  “Ne do të jemi të qetë dhe të matur në mënyrën se si do t’i përgjigjemi provokimeve ruse”, shtoi ai.

  Kjo vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin, i prezantoi Ukrainës një plan armëpushimi, i cili është refuzuar me arsyetimin se është një propozim “mashtrim”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark