×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Studimi “tregon” se cilat gra mund të mbeten shtatzënë më lehtë

  Insajderi
  11 May 2023 - 11:48

  Gratë zbavitëse dhe ato të cilat zgjohen mëngjeseve të hershme, mund ta kenë më të lehtë të mbeten shtatzënë sesa ato që rrijnë zgjuar gjatë natës.

  Një studim i më shumë se 100 grave ka gjetur se gratë e hershme kanë më shumë gjasa të krijojnë kur përpiqen për një fëmijë.

  Hulumtuesit në Universitetin e Warwick i pyetën gratë se në cilën kohë ata shkuan natyrshëm për të fjetur dhe u zgjuan, pastaj i ndoqën ata kur u përpoqën të fillonin një familje përmes IVF.

  Rezultatet, të paraqitura në konferencën vjetore të Shoqërisë Britanike të Fertility, tregojnë se pothuajse tre të katërtat, zbavitëset u shtuan.

  Por vetëm rreth një e treta e atyre që rrijnë zgjuar natën janë konceptuar, edhe pse autorët kujdesen që kërkimi më i madh është i nevojshëm në një grup më të madh të grave.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark