14:27 - 19 Nëntor 2022

Njujorkezët në pjesën perëndimore të shtetit janë goditur nga një stuhi masive bore, që ka mbyllur rrugët, ka ndaluar qarkullimin e automjeteve dhe ka anuluar fluturimet fundjavën para festës së Falënderimeve.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit deri të premten në mbrëmje, mbi 1.5 metra dëborë kishte mbuluar rrugët në qytetin e Orchard Park, Nju Jork, pranë Buffalo në kontenë Erie të goditur rëndë.

Ndërsa reshjet e borës u intensifikuan, dy banorë të qarkut humbën jetën nga komplikimet kardiake në përpjekje për të pastruar terrenin nga bora.

“Ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella dhe i kujtojmë të gjithëve se kjo borë është shumë e rëndë dhe e rrezikshme,” tha ekzekutivi i qarkut.

Sinoptikanët dhe zyrtarët kanë dhënë alarmin për natyrën kërcënuese për jetën të kësaj stuhie bore, e cila ka potencial të jetë historike edhe për rajonin e Buffalo-s, ku bora e madhe është normë gjatë muajve të dimrit. Dhe reshjet e forta të borës pritet të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës me periudha të pakta lehtësimi.

“Reshjet historike të borës që tejkalojnë 4 këmbët do të jenë të mundshme në jug të Buffalo, Nju Jork. Ajri shumë i ftohtë do ta shoqërojë këtë ngjarje me temperatura 20 gradë nën parashikimin normal deri në fundjavë”, shkroi Shërbimi Kombëtar i Motit të premten.

Tags: ,