18:46 - 20 Mars 2023

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Dy studentë u plagosën nga të shtënat me armë zjarri jashtë një shkolle të mesme në zonën e Dallas të hënën në mëngjes, policia arrestoi personin e dyshuar për sulmin, thanë zyrtarët.

Të shtënat filluan në një kampus të shkollës së mesme në periferi të Arlington rreth orës 6:55 të mëngjesit, përpara se shumë studentë të mbërrinin për ditën e parë në mësime pas pushimit të pranverës, sipas policisë dhe zyrtarëve të distriktit shkollor.

Të dy nxënëxit e plagosur po marrin kujdes mjekësor, tha zëdhënësja e Distriktit të Shkollës së Pavarur të Arlingtonit, Anita Foster. Ajo nuk mundi të jepte menjëherë informacione të mëtejshme mbi identitetin apo gjendjen e studenteve.

Policia e Arlington tha se sulmuesi i dyshuar nuk hyri në ndërtesën e shkollës së mesme Lamar dhe u arrestua menjëherë pasi oficerët mbërritën në vendngjarje.

Foster tha se autobusët e shkollës dhe studentët e tjerë që vinin u devijuan nga kampusi përpara se të fillonin mësimet. Zyrtarët u kërkuan prindërve dhe të tjerëve që të qëndronin larg kampusit ndërsa policia hetonte. /abcnews.al

Tags: , ,