×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Sulm në Paris! Vritet një turist gjerman, plagosen dy të tjerë

  Insajderi
  03 December 2023 - 12:12

  Një person ka ndërruar jetë dhe dy persona të tjerë janë plagosur, si pasojë e një sulmi me thikë dhe çekan, në një rrugë në qendër të Parisit.

  Sulmi raportohet pranë Kullës Eiffel, rreth orës 21:00, të shtunën.Pas ngjarjes, u vu në pranga një shtetas francez, 26-vjeçar, i njohur për autoritetet e sigurisë, dhe prokurorët kanë nisur hetimet.

  Viktima ishte shtetas gjerman, konfirmojnë zyrtarët. Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, tha se viktima, e lindur më 1999, ka qenë me gruan e tij, kur është sulmuar për vdekje.

  Sipas tij, gruaja u shpëtua pas ndërhyrjes së një shoferi taksie, dhe i dyshuari u largua drejt lumit Sena.

  Burri, më pas, ka sulmuar edhe dy njerëz tjerë, njërin në sy me çekan. Të dy ndodhen në spital, janë jashtë rrezikut për jetën.

  Sipas Darman, i dyshuari është dëgjuar duke bërtitur “Allahu Akbar (Zoti është më i madhi)” dhe i para policive është shprehur i mërzitur sepse “shumë myslimanë janë duke vdekur në Afganistan dhe Palestinë”.

  Autori i dyshuar ka vuajtur më herët katër vite heqje lirie, për një tjetër sulm më 2016, dhe ka qenë në listën e vëzhgimit të shërbimeve të sigurisë.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark