11:53 - 04 Dhjetor 2022

Zvicra e mposhti Serbinë 3:2 në kuadër të grupeve në Kupën e Botës dhe kjo fitore doli të ishte një festë për shqiptarët.

Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri ishin futbollistët e ndeshjes.

Në pamjet e publikuara së fundit shihet se Xhaka iu drejtua Shaqirit me fjalët në shqip me fjalët ‘Ta ha zemrën’.

Xherdani shënoi golin e parë dhe nisi dy golat e tjerë, Xhaka në anën tjetër bëri një ndeshje të jashtëzakonshme, ku në fund mori edhe çmimin si lojtari i ndeshjes.

Kujtojmë se Xherdan Shaqiri në atë natë barazoi një rekord. Diçka që vetëm Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi e kishin bërë më herët, duke shënuar gol në tre Botëroret e fundit.

Zvicra e Xhakës e Shaqirit tani në 1/8 e finales do të përballet me Portugalinë, për një vend në çerekfinale.

Tags: ,