×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Temperatura deri 40 gradë, Greqia mbyll Akropolin për të mbrojtur turistët nga nxehtësia

  Insajderi
  12 June 2024 - 18:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Akropoli, një nga monumentet më të famshme të Greqisë, do të mbyllet për turistët gjatë pjesës më të nxehtë të ditës, të mërkurën, pasi një valë e nxehtë ka “pushtuar” kryeqytetin e vendit.

  Vendi i njohur turistik, i cili tërheq vizitorë nga e gjithë bota, do të mbyllë dyert e tij midis orës 12:00 dhe 17:00, sipas kohës lokale. Kjo sepse të mërkurën termometri pritet të shënojë 40 gradë.

  E ndërtuar në një kodër të pjerrët shkëmbore, vendi i listuar në UNESCO është veçanërisht i ekspozuar ndaj nxehtësisë. Mbyllja e Akropolit është kthyer në një trend të përvitshëm, pasi Greqia, së bashku me shumë vende të tjera evropiane, vazhdon të përjetojë vera të nxehta.

  Vala aktuale e të nxehtit në rajon duket se do të vazhdojë deri të enjten, sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar Helen, i cili ka lëshuar një paralajmërim portokalli për nxehtësinë, përcaktimi i dytë më serioz.

  Temperaturat e larta po ngjallin frikën për një tjetër verë shumë të nxehtë përpara për disa pjesë të Evropës, duke rritur rreziqet e një sezoni shkatërrues të zjarreve dhe duke kërcënuar shëndetin e njerëzve. Nxehtësia është një nga rreziqet natyrore më vdekjeprurëse, më shumë se 61 000 njerëz vdiqën gjatë valës së të nxehtit rekord të Evropës në vitin 2022.

  Një kombinim i ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu dhe ardhja e fenomenit klimatik natyror, El Niño, i cili ka një efekt të ngrohjes globale, ndihmoi në shtytjen e temperaturave, verën e kaluar, në nivele rekord në pjesë të Evropës, kontinenti që ngrohet më shpejt në planet.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark