×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Tensionet në Lindjen e Mesme nxisin shanset për rritje të çmimit të naftës 

  Insajderi
  29 January 2024 - 23:21
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një sulm me dron gjatë fundjavës në bazën amerikane Tower 22 në kufirin Jordan-Siri ka vrarë tre trupa amerikane dhe ka plagosur disa të tjerë. Shtëpia e Bardhë ka fajësuar për sulmin “grupet militante radikale të mbështetura nga Irani”, por ende nuk ka thënë se cili grup beson se është përgjegjës.

  Pas sulmit, çmimet e naftës së papërpunuar u rritën me 0.27% në 78.2 dollarë (72.2 €) të hënën në mëngjes, me një rritje javore prej 4.73%. Çmimet e naftës bruto u rritën me 0.05% në 82.9 dollarë të hënën, duke parë një rritje javore prej 3.70%.

  Presidenti Biden njoftoi të dielën në Karolinën e Jugut se vendi i tij “do t’i kërkojë llogari nga të gjithë ata që janë përgjegjës. Në një kohë dhe në mënyrën e zgjedhjes sonë, ne do të përgjigjemi”.

  Si mund të ndikojë ky përshkallëzim konflikti në çmimet e naftës?

  ING vlerëson se rreth 12% e naftës globale të transportit detar udhëton përmes Detit të Kuq, së bashku me sasi të konsiderueshme produktesh të rafinuara. Sipas Gazetës Amerikane të Transportit, rreth 15.5 milionë tonë gaz natyror të lëngshëm (LNG) kaluan gjithashtu nëpër rrugë në vitin 2023.

  Disa kompani transporti si Maersk dhe Hapag-Lloyd tashmë kanë ndaluar tranzitin nëpër rajonin e ndërprerë dhe veprime të mëtejshme mund të jenë potencialisht çojnë në ndërprerjen e furnizimeve me naftë dhe LNG për disa pjesë të botës në muajt e ardhshëm. Çmimet e energjisë do të rriten. Mund të jenë jo vetëm çmimet e naftës dhe energjisë ato që ndikohen, përcjell albinfo.ch.

  Disa zinxhirë të shitjeve me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar dhe evropiane si Tesco, Primark, IKEA dhe Next kanë paralajmëruar se ndërprerjet mund të çojnë në vonesa në disponueshmërinë për disa produkte dhe një rritje të kostove për të tjerët. Rritja e kostove si për energjinë, ashtu edhe për produktet e tjera mund të nxisë gjithashtu një rritje të inflacionit për një numër vendesh, duke çuar në vonimin e bankave qendrore për uljen e normave të interesit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark