×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Tesla tërheq 435 mijë automjete nga Kina

  Insajderi
  01 December 2022 - 23:16

  Tesla po tërheq 435.000 automjete në Kinë pasi prodhuesi amerikan i makinave elektrike po përballet me një problem të dytë teknik brenda një jave në tregun më të madh të makinave në botë.

  Tërheqja përfshin më shumë se 142.000 sedanë Model 3 dhe pothuajse 293.000 automjete Model Y, të cilat mund të preken nga një problem softueri që ndalon dritat e pasme të automjeteve të ndriçojnë, sipas Administratës Shtetërore të Kinës për Rregullimin e Tregut.

  Tesla tha se do të sigurojë përditësime të softuerit për të rregulluar problemin, vuri në dukje mbikëqyrësi kryesor i tregut të Kinës.

  Kjo shënon tërheqjen e dytë brenda një jave për Tesla në Kinë pasi kompania njoftoi tërheqjen e më shumë se 67.000 automjeteve të premten e kaluar, e cila përfshinte automjetet Model S dhe Model X të prodhuara midis 25 shtatorit 2013 dhe 21 nëntorit 2020, pasi sistemet e menaxhimit të baterive lëshuan gabimisht paralajmërime të tilla si “kërkohet mirëmbajtje” dhe “parkim i sigurt” në ekranet e shoferëve.

  Tesla gjithashtu kishte tërhequr pothuajse 128.000 automjete të Model 3 në Kinë në prill për shkak të problemeve gjysmëpërçuese që mund të çonin në përplasje.

  Në shtator, Tesla shiti 83.135 automjete në Kinë, duke thyer rekordin mujor për fabrikën e kompanisë në Shangai, sipas Shoqatës së Makinave të Pasagjerëve të Kinës.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark