×
 • Sport
 • Botërori 2022

  Tifozët marokenë përleshen me ata francezë dhe policinë në Paris…

  Insajderi
  11 December 2022 - 16:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pas ndeshjes mes Anglisë dhe Francës, natën e kësaj të shtune, me fitoren që u buzëqeshi francezëve, tifozë të shumtë dolën në rrugët e Parisit për të festuar triumfin 2-1 ndaj rivalit të vjetër, i cili u mundësoi kampionëve në fuqi të botës kalimin në gjysmëfinale, ku do të përballet me Marokun, i cili nga ana e tij, pak orë më parë kishte mundur Portugalinë me rezultatin 1-0.

  Ndërkohë, tifozët marokenë, duke ditur edhe peshën që ka ky komunitet jo vetëm në Paris, por edhe në përgjithësi në Francë, vazhdonte të festonte në mënyrë të vrullshme, që nga fundi i lojës kundër Portugalisë, në rrugën e famshme të Campos Elísios dhe pranë sheshit emblematik të Harkut të Triumfit.

  Por, kur tifozët francezë mbërritën atje, për të festuar suksesin e kombëtares së tyre, atmosfera u përkeqësua, duke detyruar thirrjen e forcave të sigurisë galike.

  Policisë së ndërhyrjes franceze iu desh të shpërndante turmën, me incidente të rënda dhe përdorimin e mjeteve piroteknike të destinuara për festime të tifozëve marokenë, për t’i vënë flakën makinave dhe vitrinave.

  Video:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark