×
 • Sport
 • Sport

  Tottenham mbetet jashtë garave evropiane, Everton shpëton edhe këtë edicion – këto skuadra bien nga Premier Liga

  Insajderi
  28 May 2023 - 20:07

  Premier League ul siparin me përfundimin e javës së 38-të dhe të fundit, duke dhënë kështu verdiktet përfundimtare të sezonit.

  Sikurse ishte përcaktuar më herët, Manchester City u shpall kampion i Anglisë, ndërsa tri skuadrat e tjera që fitojnë gjithashtu të drejtën për të luajtur në Champions League janë Arsenali, Manchester United dhe Newcastle.

  Liverpooli, që në ndeshjen e fundit barazoi 4-4 me Southamptonin, luan në Europa League, bashkë me Brightonin, ndërsa Aston Villa luan në Conferencë League.

  Sa i përket pjesës së poshtme të tabelës, përveç Southamptonit bien Leeds ddhe Leicester City. Në javën e fundit, Leedsi u mposht 1-4 nga Tottenhami, ndërsa Leicesterit nuk i mjaftoi suksesi 2-1 me West Hamin, pasi Evertoni gjithashtu mori pikët maksimale përballë Bournemouthit, duke e mposhtur 1-0.

  Edhe pse fito thellë në fushë ne Leedsit, Tottenhami mbeti jashtë kupave të Evropës.

  REZULTATET:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark