09:14 - 07 Nëntor 2022

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën në Guinenë perëndimore, si pasojë e një aksidenti të rëndë rrugor, kur një autobus që transportonte nxënës u përplas me një kamion.

Aksidenti tragjik ndodhin në Hamdalagye, afër Kindia, një qytet 130 km në lindje të kryeqytetit Conakry.

Nxënës dhe studentë viktima

Aktualisht raportohet për 21 të vrarë , përfshirë pesë gra dhe disa të plagosur.

“Shumica e viktimave janë nxënës dhe studentë”, tha një zyrtar lokal për AFP.

Autobusi u përplas me kamionin kur tentoi të parakalonte një autobus tjetër, tha zyrtari lokal.

Ngarkesa e kamionit nuk është specifikuar ende. Pesëmbëdhjetë persona u vranë në mes të shtatorit në Guinea në një aksident me minibus gjatë natës.

Aksidentet fatale të trafikut ndodhin shpesh në Guine, zakonisht për shkak të kushteve të këqija të rrugëve dhe automjeteve, si dhe nga pakujdesia e shoferëve.

Në fillim të qershorit, të paktën 30 persona humbën jetën nga aksidentet rrugore në vend.