×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Tragjike: Dhjetra të vdekur në një klub nate në Stamboll

  Insajderi
  02 April 2024 - 19:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Të paktën 29 persona kanë humbur jetën në një zjarr që shpërtheu në një klub nate në Stamboll.

  Klubi i mbyllur për punime rinovimi ndodhet në katin e parë të një pallati 16-katësh në lagjen Besiktas, në anën evropiane të qytetit.

  Sipas mediave lokale, ka qenë një shpërthim “afër skenës” që ka shkaktuar zjarrin.

  Guvernatori i Stambollit, Davut Gul, u tha gazetarëve në vendngjarje se po hetohen shkaqet e zjarrit dhe besohet se viktimat ishin persona të përfshirë në punën e rinovimit.

  Pesë persona janë ndaluar dhe marrë në pyetje nga autoritetet, teksa po hetohet për shkaqet e zjarrit.

  Mes të arrestuarve janë drejtues të klubit të natës dhe një përgjegjës për punimet e rinovimit.

  Ministri i Drejtësisë Yilmaz Tunç theksoi se “është lëshuar një urdhër arresti për 5 të dyshuar, mes të cilëve 3 zyrtarë të klubit, drejtorin përgjegjës dhe 1 person përgjegjës për ristrukturimin”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark