×
 • LifeStyle
 • Green

  Transmetimi i Covid-19 te kafshët: Nëse jeni infektuar shmangni kontaktin me macet dhe qentë

  Insajderi
  05 July 2021 - 12:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sipas studimeve ka rezultuar se Covid-19 transmetohet te qentë dhe macet dhe kjo ndodh shpesh.

  Tamponët u morën nga 310 kafshë shtëpiake në 196 familje ku një pjesëtar i familjes ishte i infektuar nga koronavirusi, raporton BBC.

  Gjashtë mace dhe shtatë qen rezultuan pozitivë , ndërsa 54 kafshë rezultuan pozitive për antitrupa virusi.

  “Nëse keni Covid-19, duhet të shmangni kontaktin me macen ose qenin tuaj, ashtu si do të vepronit me njerëzit e tjerë”, tha Dr Els Broens, nga Universiteti i Utrechtit.

  “Shqetësimi kryesor nuk është shëndeti i kafshëve, por rreziku i mundshëm që kafshët shtëpiake mund të veprojnë si rezervuar i virusit dhe ta rifutin atë në popullatën njerëzore.”

  Autorët e studimit thanë se asnjë provë e transmetimit të kafshës nga pronari nuk ishte regjistruar deri më sot, por do të ishte e vështirë të zbulohej ndërsa virusi ende përhapet lehtësisht midis njerëzve.

  Shumica e kafshëve shtëpiake të infektuara kanë tendencë të jenë asimptomatike ose shfaqin simptoma të lehta të Covid-19.

  Studiuesit thonë se rruga më e mundshme e transmetimit të virusit është nga njeriu tek kafsha, sesa e kundërta.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  30 May 2024
  LifeStyle
  30 May 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark