×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Tre simptoma më pak të njohura që tregojnë se kemi probleme me zorrë

  Insajderi
  08 June 2023 - 16:43

  Zorrët tona mund të zbulojnë shumë për shëndetin tonë, veçanërisht duke dhënë shenja se diçka brenda nuk është në rregull.

  Megjithatë, përveç problemeve klasike të tretjes si diarreja apo ngërçet e pakëndshme të barkut, ka edhe simptoma më pak të njohura që tregojnë se shëndeti i zorrëve tona nuk është në gjendjen më të mirë.

  Siç shpjegon Anna Pettit, nutricioniste dhe eksperte e tretjes në Klinikën e Shëndetit Digestiv, ka tre shenja që trupi ynë na tregon se mund të kemi probleme me zorrët, transmeton Klankosova.tv.

  Erërat

  “Era, ashtu si gazrat dhe fryrja, është normale deri në një farë mase dhe është një shenjë e mirë që mikrobiota jonë e zorrëve po punon fort duke tretur fibrat dietike që ne nuk kemi enzimat e nevojshme për t’i zbërthyer, kështu që mikrobiota e bën këtë për ne”, shpjegon Pettit. Ajo shton se era e shpeshtë, e shoqëruar zakonisht me simptoma të tjera, si jashtëqitja e butë ose një ndjenjë e papritur për të bërë jashtëqitje, mund të jetë një shenjë e keqpërthithjes, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

  Luhatje humori

  Edhe pse në fillim mund të tingëllojë mjaft e çuditshme, ndryshimet e humorit në fakt lidhen drejtpërdrejt me një zorrë të sëmurë. Domethënë, siç shpjegon Pettit, tretja jonë dhe shëndeti mendor janë të lidhura përmes boshtit zorrë-tru, domethënë komunikimi i drejtuar ndërmjet trurit dhe zorrëve.

  Çdo shqetësim përgjatë boshtit zorrë-tru mund të rezultojë në stres, ankth, depresion dhe kushte të tjera shëndetësore si skizofrenia.

  Problemet e lëkurës

  Shumë studime deri më tani kanë treguar se një çekuilibër i mikroflorës së zorrëve mund të kontribuojë në zhvillimin e problemeve të lëkurës si puçrrat, ekzema, psoriasis dhe madje edhe zbokth. Siç shpjegon Pettit, mikroflora e zorrëve nuk ka mjaftueshëm të ashtuquajturat baktere të mira te njerëzit që ushqehen jo shëndetshëm dhe kjo mund të çojë në probleme të zorrëve, e për rrjedhojë në probleme me cilësinë e lëkurës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark