×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Turneu “Night of the Proms” bashkon yjet botërore mes të cilëve edhe muzikanti kosovar

  Insajderi
  20 November 2018 - 14:08

  Të shtunën, në sallën e vjetër të Rotterdamit u mblodhën mijëra veta në një prej ngjarjeve më të mëdha muzikore në Evropë.

  “Rotterdam Ahoy” është një koncert dy mujor që ndërthur muzikën pop me klasiken.

  Kësaj radhe pjesë e “Night of the Proms” është edhe kitaristi i njohur Petrit Çeku.

  Kitaristi i njohur Petrit Çeku është bërë pjesë e “Night of the Proms” në kuadër të edicionit të 34-të bashkë me këngëtarin e mirënjohur Seal, i cili shpërtheu në skenën muzikore në vitet ’90 si vokalist mysafir i DJ Admaskit në singlin “Killer”, e më pas me singlat e tij “Crazy” dhe “Future Love Paradise” (nga albumi debutues “Seal”), raporton Koha Ditore.

  Në “Night…” e sivjetme është edhe këngëtarja amerikane Suzanne Vega, 33 vjet prejse lansoi hitin e saj “Marlene On The Wall”, Vega vazhdon të jetë një këngëtare e njohur ndërkombëtarisht.

  Në koncertin e Rotterdam ishte edhe rock-muzikanti veteran, John Miles.

  Pjesë e listës së yjeve është edhe bendi “Al McKay’s Earth, Wind & Fire Experince”.

  Listës së yjeve i shtohet edhe këngëtari belg Milow, aktori Pieter Embrechts – si nikoqir dhe këngëtar – rock-këngëtari britanik Pieter Embrechts. Krejt këta muzikantë përcillen nga Orkestra Filarmonike e Antwerpit dhe kori “Fine Fleur” nën dirigjimin e Alexandra Arrieches.

  Të gjithë muzikantët botërorë nisën turneun në Holandë, për të vazhduar më pas me Belgjikën, në qytetin e Antëerpit më datat 23 dhe 24 të këtij muaji.

  Pas Antëerpit turneu i sivjetmë do të vazhdojë në Gjermani me një mori koncertesh prej datës 30 nëntor deri më 22 dhjetor, në qytete si Hamburg, Bremen, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Dortmund e të tjera. E në mes tyre një koncert do të zërë vend më datën 13 dhjetor në Luksemburg për t’u shtrirë më pas edhe në SHBA.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark