×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Ulni presionin e lartë të gjakut në vetëm pesë minuta, kjo erëz bën mrekulli

  Insajderi
  27 December 2022 - 09:19
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Dy ushqime janë veçanërisht të dobishme për njerëzit me presion të lartë të gjakut, sepse e ulin atë shpejt.

  Kanella

  Disa studime kanë konfirmuar se erëza e njohur aromatike ul presionin sistolik dhe diastolik të gjakut tek të rriturit.

  Nëse përfshini gjysmë luge çaji në dietën tuaj ditore, do të jetë më e lehtë të kontrolloni presionin e lartë të gjakut. Për një efekt të menjëhershëm, thithni gjysmë luge çaji pluhur kanelle dhe më pas pini një gotë ujë.

  Qepa

  Ky ushqim, për të cilin shumë njerëz pretendojnë se është më i shëndetshmi në botë, ul shpejt presionin e lartë të gjakut. Qepa relakson enët e gjakut dhe i zgjeron ato, për shkak të së cilës gjaku qarkullon më lehtë dhe presioni ulet.

  Për të ulur shpejt presionin e gjakut, shtypni tre thelpinj hudhër dhe hajeni vetëm ose me bukë. Është e rëndësishme të dihet mënyra më e mirë për të shtypur qepën përpara konsumimit, sepse në këtë mënyrë stimulojmë reaksionin enzimatik që prodhon alicin, një përbërës i fuqishëm që mbron këtë bimë nga sulmet bakteriale dhe kërpudhore.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark