×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  “Vaksinat për kancerin dhe sëmundjet e zemrës do të jenë gati deri në vitin 2030”

  Insajderi
  08 April 2023 - 18:30

  Vaksinat kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës mund të jenë gati deri në fund të dekadës, sipas shefit ekzekutiv të Moderna, Paul Burton.

  Burton parashikon se deri në vitin 2030 do të ketë vaksina për ‘të gjitha llojet’ e sëmundjeve të pashërueshme, duke shpëtuar ‘qindra mijëra, nëse jo miliona jetë’.

  Studimet e hershme kanë treguar tashmë ‘premtim të jashtëzakonshëm’, shtoi ai. Por nuk ka të ngjarë të jetë vaksina juaj tipike – ato do të duhet të jenë shumë të personalizuara dhe të shtrenjta.

  Sëmundjet e zemrës dhe kanceri janë vrasësit më të mëdhenj në SHBA, pas 1.3 milion vdekjeve në vit – ose më shumë se një në tre nga të gjitha vdekjet e regjistruara.

  Burton, i tha The Guardian: ‘Ne do ta kemi atë vaksinë dhe do të jetë shumë efektive dhe do të shpëtojë qindra mijëra, nëse jo miliona, jetë”.

  “Unë mendoj se ne do të jemi në gjendje të ofrojmë vaksina të personalizuara kundër kancerit kundër llojeve të shumta të ndryshme të tumorit për njerëzit në mbarë botën”, shtoi ai.

  “Ne kemi studime në të gjitha ato fusha dhe të gjitha ato kanë treguar premtime të jashtëzakonshme”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark