15:23 - 24 Maj 2022

Në qershor, korrik dhe gusht, një biletë treni prej 9 euro do të jetë në dispozicion rreth Gjermanisë për të kompensuar rritjen e kostove të energjisë në lidhje me luftën në Ukrainë. 

Këtu janë disa nga rrugët më të bukura që mund t’i kaloni me tren, shkruan DW, raporton Insajderi.

Ura e Ravenës në Pyllin e Zi

Është ndoshta marrëveshja më e mirë në historinë e udhëtimit me tren gjerman: Për qershor, korrik dhe gusht 2022, shumë udhëtime me tren do të kushtojnë vetëm 9 euro (9,50 dollarë). Bileta është e vlefshme për ofertat e transportit të Deutsche Bahn si trenat RB, trenat RE, U-Bahn, S-Bahn, autobus dhe tramvaj. Mos humbisni rrugën e Pyllit të Zi duke kaluar urën e Ravenës (në foto) në Gjermaninë jugore.

Rhini i Mesëm i Sipërm

Qoftë me varkë, makinë, biçikletë apo tren, një udhëtim përgjatë lumit Rhine sigurisht që do të jetë i paharrueshëm. Një nga pjesët më të bukura është Lugina e Rheinit të Epërm të Mesëm, që lidh Bingen, Rüdesheim und Koblenz. E mbushur me kështjella dhe fshatra simpatikë, kjo zonë e kultivimit të verës u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2002. Shijoni shikimin nga dritarja gjatë këtij udhëtimi 67 kilometra (41 milje).

Rruga e lumit Moselle

Udhëtimi përgjatë lumit Moselle është një tjetër rrugë treni që të lë pa frymë në Gjermani. Filloni në qytetin e Koblenz-it ku takohen lumenjtë Rhine dhe Moselle dhe kaloni vreshta dhe kështjella të shumta, duke përfshirë fshatra piktoreskë si Cochem an der Mosel. Deutsche Bahn drejton linjën Moselle nga Koblenz në Trier. Çmimi i lirë e bën më të përballueshme ndalimin dhe shijimin e verërave lokale gjatë rrugës.

Lindau në liqenin e Konstancës

Binarët e trenit që kalojnë përgjatë liqenit të Konstancës në jug të vendit, bëjnë një tjetër udhëtim spektakolar me tren. Treni RE5, për shembull, nis në Shtutgart dhe përfundon në qytetin bavarez të Lindau. Ndiqni kilometra nga fusha me lule të egra dhe natyrën dhe shikoni pamjet e Alpeve përpara ndalesës përfundimtare ku mund të zbrisni për të eksploruar qytetin e vjetër në ishullin Lindau.

Mynih në Salzburg

Ashtu si në qytete të tjera gjermane si Berlini, mund të blini një biletë mujore për transportin publik të Mynihut për vetëm 9 euro në qershor, korrik dhe gusht. Por ka shumë më tepër – adhuruesit e udhëtimeve mund të marrin trenin përgjatë Alpeve për në qytetin e bukur austriak të Salzburgut, një rrugë në Linjën Meridian të Bavarisë e cila do të ofrohet gjithashtu me biletën e re të lirë.

Hamburg në Sylt

Për 90 ditë, do të jetë më e lehtë se kurrë të arrish në këtë ishull të njohur frizian në Detin e Veriut. Duke filluar në lagjen e Altona në Hamburg, mund të hipni në RE6 dhe të shkoni direkt në këtë ishull të njohur për dunat e tij të rërës, rezervat e natyrës moçalore dhe një mori aktivitetesh në natyrë. Udhëtimi zgjat pak më pak se 4 orë.

Dresden në Decin, Republika Çeke

Eksplorimi i Zvicrës Saksone të Gjermanisë me formacionet e saj mbresëlënëse shkëmbore ranor është një fllad me tren. Një rrugë ju çon pa probleme përgjatë lumit Elba nga Dresden në qytetin e Bad Schandau, ku fillojnë shumë alpinistë. Mund të vazhdohet gjithashtu në Decin, një qytet në Republikën Çeke, i cili është një bazë popullore për të eksploruar anën çeke të parkut: Zvicrën Bohemiane.

Nga Gera në Cheb mbi Viaduct Göltzschtal

Të apasionuarit pas trenave do ta pëlqejnë mundësinë për të kaluar urën më të madhe në botë të ndërtuar me tulla, Göltzsch Viaduct. Kjo strukturë e madhe mund të kalohet me linjat rajonale të trenave RB4 dhe RB2 përmes Luginës së Elsterit nga Gera në Cheb në Republikën Çeke. Mbani parasysh kur planifikoni udhëtimin tuaj që oferta nuk vlen për trenat e mëposhtëm: ICE, IC, EC dhe Flixtrain.

Mynih në Liqenin Tegernsee

Një vend me të vërtetë magjik në Gjermani, i rrethuar nga Alpet, zona turistike e liqenit Tegernsee mund të arrihet gjithashtu me çmimin më të ulët për 90 ditë në verë. Duke filluar në Mynih, mund të merrni trenin tokësor bavarez (“Bayerische Oberlandbahn”) në dy qytete në liqenin mbresëlënës: Gmund në skajin verior dhe qytetin Tegernsee, ndalesa e fundit.

Berlin deri në Detin Baltik

Asnjë verë e Berlinit nuk është e plotë pa një udhëtim në veri në bregun e Detit Baltik. Falë biletës së re të lirë, duhet të jetë më e lehtë se kurrë të vizitosh qytete simpatike, si Stralsund (në foto), me trena rajonalë. Deutsche Bahn, megjithatë, paralajmëron se mund të mos jetë e mundur të sillni biçikletën tuaj kur trenat pritet të jenë veçanërisht të mbushur me njerëz në gusht, prandaj mendoni të merrni me qira një biçikletë në destinacionin tuaj./Insajderi.org