×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Vendet më të rrezikshme të selfie-ve në botë

  Insajderi
  24 September 2022 - 23:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Vitet e fundit ka zënë vend një trend që ka marrë më shumë se 100 jetë: selfie në vende veçanërisht të rrezikshme.

  Ndikuesit pëlqejnë të tregojnë fotot e tyre më të guximshme – të realizuara në majë të një shkëmbi, ndërtesash shumëkatëshe, vinça, në mes të një lumi të egër…

  Sipas një studimi të publikuar në Journal of Family Medicine and Primary Care, mes tetorit 2011 dhe nëntorit 2017, të paktën 259 persona humbën jetën në vende të rrezikshme, vetëm për shkak të një fotoje të mirë. Sipas statistikave, bëhet fjalë kryesisht për meshkuj të moshës 20 deri në 29 vjeç.

  Vetëm vitin e kaluar, menjëherë pas heqjes së kufizimeve të lëvizjes për shkak të koronavirusit, janë regjistruar 24 vdekje nga selfie.

  Për shkak të të dhënave alarmante, autorët e studimit vendosën të nisin një iniciativë për “zonat pa selfie” dhe të shënojnë pikat më të rrezikshme për të bërë foto. Travelbook.de ka përpiluar një listë të vendeve që janë të rrezikshme për të bërë selfie.

  selfi

  El Caminito del Rey, Spanjë

  Ky shteg i bukur u konsiderua si një nga më të rrezikshmit në botë dhe ishte plotësisht i mbyllur për vizitorët për 14 vjet.

  Arsyeja: shumë vdekje. Në vitin 2015, pista u rinovua dhe u vendosën rrethoja. Epo, megjithatë, shëtitja nuk është ende plotësisht pa rrezik.

  selfi2

  Pishina e Djallit, Zambia

  Shumë njerëz notojnë deri në buzë, e cila ndodhet në një lartësi prej 110 metrash. Ekziston një mur natyror që nuk lejon që uji të të tërheqë menjëherë, por nëse shfaqen rryma, askush nuk mund t’ju mbajë prapa.

  Shumë turistë tashmë kanë rënë në thellësitë e Ujëvarës Victoria.

  selfi3

  Kjeragbolten, Norvegji

  Një shkëmb i fuqishëm i futur në mes të dy fjordeve ngrihet 1000 metra mbi tokë. Vetëm shikimi i fotove është rrëqethës.

  selfi4

  Preikestolen, Norvegji

  Një hap i pakujdesshëm është gjithçka që duhet për të rënë nga një shkëmb. Meqë ra fjala, këtu janë xhiruar xhirimet e Mission Impossible në vitin 2017. Disa vite më parë, një turist spanjoll i ka ndodhur një rënie nga një shkëmb.

  selfi5

  Trolltunga, Norvegji

  Shkëmbi që del nga mali ngjan me gjuhën e trollëve, prandaj ka një emër të pazakontë.

  Shumë turistë shkojnë deri në skaj. Kjo ishte fatale për 24-vjeçaren nga Melburni – ajo ra pothuajse 300 metra.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark