×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Vitaminat që ju nevojiten nëse flokët tuaj nuk po rriten

  Insajderi
  30 January 2023 - 18:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Për shumë gra, flokët janë krenaria e tyre. Megjithatë, për të arritur gjatësinë e dëshiruar, trupi ka nevojë për disa lëndë ushqyese. Në fakt, sipas Healthline, mungesa e lëndëve ushqyese jo vetëm që do t’ju pengojë të rritni flokët, por gjithashtu mund të kontribuojë në rënien e flokëve.

  Vitaminat që ju nevojiten nëse flokët tuaj nuk po rriten

  Sipas një studimi në Biochimica et Biophysica Acta zbuloi se vitamina A prodhon sebum, i cili hidraton skalpin e kokës. Patatet e ëmbla, karotat dhe lakra janë disa ushqime që përmbajnë sasi të mjaftueshme të beta-karotinës, të cilën trupi e shndërron në vitaminë A.

  Vitaminat B janë gjithashtu thelbësore pasi ato sigurojnë oksigjen dhe lëndë të tjera ushqyese për flokët dhe lëkurën e kokës. Ngrënia e drithërave, bajameve, peshkut dhe perimeve ju ndihmojnë të merrni mjaftueshëm vitaminë B. Nëse jeni në një dietë me bazë bimore, sigurohuni që të merrni një suplement B12, pasi gjendet kryesisht në produktet shtazore.

  Vitamina C është thelbësore për prodhimin e kolagjenit dhe mund të gjendet në luleshtrydhe, speca dhe agrume. Megjithëse vitamina D është e lidhur me alopecinë, hulumtimet ende nuk kanë përcaktuar saktësisht se si lidhet me rritjen e flokëve. Kërpudhat, vaj peshku dhe ushqimet e fortifikuara mund të ofrojnë vitaminë D.

  Vitamina E është e mirë për rritjen e flokëve sepse parandalon stresin oksidativ, raporton healthdigest.com. Një studim i publikuar në Tropical Life Sciences Research zbuloi se njerëzit që morën vitaminë E pas rënies së flokëve, ndihmoi me rritjen e tyre me 34.5%. Vitamina E gjendet në farat e lulediellit, spinaqit dhe avokados.

  3 mineralet që mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e flokëve tuaj

  Përveç vitaminave A, B, C, D dhe E, Healthline shpjegon se janë 3 minerale që duhet të shtoni në dietën tuaj për rritjen e flokëve. Hulumtimet e lidhin aneminë me rënien e flokëve dhe një studim i publikuar në Journal of Korean Medical Science tregon se marrja e hekurit mund të ndihmojë. Vezët, mishi i kuq dhe spinaqi janë disa ushqime të pasura me hekur. Nëse merrni një suplement hekuri, merrni me të vitaminën C për përthithje më të mirë.

  Zinku, nga ana tjetër, ndihmon për të siguruar që gjëndrat e yndyrës rreth flokëve të bëjnë punën e tyre siç duhet për sa i përket rritjes dhe riparimit. Megjithatë, sasia e tepërt e zinkut mund të shkaktojë rënie të flokëve, prandaj kini kujdes me marrjen tuaj. Zinku mund të gjendet në ushqimet e detit, farat e kungullit dhe thjerrëzat.

  Pothuajse çdo fije floku tuaj përbëhet nga proteina, prandaj sigurohuni që t’i jepni përparësi edhe këtij makronutrienti. Disa burime proteinash të rekomanduara nga WebMD përfshijnë mish, djathë, qumësht, shmangni përdorimin e tepërt të sheqerit! /abcnews.a

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark