×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Vjosa Osmani sot mban takim me Macronin dhe Scholzin

  Insajderi
  01 June 2023 - 08:17

  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, sot pritet të takohet me presidentin e Francës Emnanuel Macron, në Kishnau të Moldavisë.

  Kjo u bë e ditur nga ai gjatë një fjalimi të tij në në GLOBSEC 2023 Bratislava Forum.

  Macroni tha do ta takojë Osmanin dhe Vuçiqin.

  Kreu i shtetit francez foli edhe për tensionet në veri.

  “Ka një përgjegjësi të qartë të autoriteteve kosovare në situatën aktuale dhe mungesë respekti për një marrëveshje që është e rëndësishme dhe është mbyllur disa javë më parë”, tha ai.

  E para e shtetit të Kosovës do të takohet po ashtu edhe me kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz.

  Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, tha se kancelari gjerman do të takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe me atë të Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Hebestreit theksoi se do të diskutohet rreth situatës aktuale në veri të Kosovës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark