11:44 - 24 Shtator 2022

Katër persona kanë vdekur në Oak Forest pasi fqinjët thanë se një burrë u pa duke qëlluar anëtarët e familjes së tij jashtë shtëpisë së tij përpara se të barrikadohej brenda dhe t’i vinte flakën shtëpisë, mediat amerikane, transmeton Insajderi.

Zyra e Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut Cook i identifikoi viktimat të premten pasdite si Briana Rodriguez 22-vjeçare, Emilio Rodriguez 20-vjeçare, Lupe Gomez 43-vjeçare dhe Carlos Gomez 44-vjeçare.

Kamera Ring e fqinjit fqinj të burrit kapi video të incidentit të premten në mëngjes në bllokun 5500 të Ann Marie Lane në Oak Forest.

ABC7 shikoi videon, e cila dukej se tregonte një burrë duke qëlluar tre persona jashtë shtëpisë, ndërsa njëri u largua. Burri më pas mund të shihet duke u kthyer në shtëpi dhe duke barrikaduar veten brenda, më pas duke i vënë flakën shtëpisë.

“Unë shoh përfshirje të plotë nga kati i sipërm,” tha fqinji Jake Bittner. “…e dija që diçka nuk shkonte menjëherë.”

Fqinjët thanë se u zgjuan nga më shumë se një duzinë të shtëna armësh rreth orës 6:30 të mëngjesit. Policia e Oak Forest tha se ata fillimisht iu përgjigjën një shqetësimi në familje që përfshinte një raport për të shtëna me armë zjarri në zonë rreth orës 7 të mëngjesit.

Kur mbërritën, policia tha se gjeti dy viktima me armë zjarri në rrugë dhe një të tretën në rrugën në jug të shtëpisë.

Policia e Oak Forest i tërhoqi viktimat në makinat e tyre të skuadrës derisa i dyshuari ishte ende në vendngjarje. Ata u dërguan në spitalet lokale, por më vonë vdiqën nga plagët e tyre, tha policia.

Ndërkohë, i dyshuari ishte ende brenda në shtëpi kur policia tha se një i mitur u evakuua në mënyrë të sigurtë në polici para se të shpërthente zjarri.

Tags: ,