16:15 - 16 Mars 2023

Selektori i kombëtares së Zvicrës, Murat Yakin, njofton skuadrën e tij për kualifikueset e Kampionatit Evropian kundër Bjellorusisë dhe Izraelit.

Për kapitenin Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, nuk është diskutuar për të hequr dorë nga udhëtimi në Serbi për shkak të historisë së nxehtë. 

Yakin thotë: “Të dy duan vërtet të jenë atje dhe të ndihmojnë.

Nuk pati asnjë diskutim, asnjë hezitim”.

Shaqiri është zëvendësuar herën e fundit në ekipin Chicago Fire për shkak të lëndimit. 

“XS” edhe një herë vuan nga probleme muskulore. 

Të dielën, SFV do të dijë nëse Shaqiri po udhëton me ta.

 “Shpresojmë që ai të jetë atje”, thotë Yakin. “Nëse jo, ne jemi të përgatitur”.