19:18 - 23 Qershor 2022

Manchester City's Ukrainian midfielder Oleksandr Zinchenko places the Ukrainian flag on the Premier League trophy as City players celebrate on the pitch after the English Premier League football match between Manchester City and Aston Villa at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, on May 22, 2022. - Manchester City won the Premier League for the fourth time in five seasons after a pulsating title race reached a dramatic conclusion as the champions staged an incredible comeback from two goals down to beat Aston Villa 3-2 on Sunday. (Photo by Oli SCARFF / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. /

Një nga futbollistët më të mirë në Ukrainë, Oleksandr Volodymyrovych Zinchenko, vazhdon të kontribuojë në luftën e vendit të tij kundër Rusisë.

Ai tashmë përmes një apeli në Instagramin e tij bën thirrje për grumbullimin e parave për blerjen e tre dronëve “Bajraktar”.

Vlera e çdo avioni është rreth pesë milionë dollarë, paratë nuk janë pak, por futbollisti i Manchester City beson se mund të mblidhen shpejt.

– Shuma e kërkuar është 500 milionë hryvnia ukrainase (15 milionë dollarë), për një periudhë njëjavore. Por mos lejoni që këto shifra të mëdha t’ju trembin, mbani mend lituanezët. U deshën tri ditë për një bajraktar. Epo, tani kujtojmë se jemi ukrainas. A ka diçka që nuk mund të bëjmë? – ka shkruar Zinchenko sipër videos.

Që nga fillimi i pushtimit të vendit të tij nga Rusia, ky futbollist ka qenë aktiv në mbështetje dhe ndihmë të atdheut të tij, përmes mesazheve, thirrjeve dhe mbi të gjitha me veprime të tilla konkrete që synojnë përmirësimin e pozitës së Ukrainës në luftën me rusët në çdo segment.