×
  • Sport / Insporti

Zbulohet emri, ky futbollist i Argjentinës kërkoi ndihmë psikologjike pas humbjes shokuese nga Arabia Saudite

28 November 2022 - 10:01

Emiliano Martinez ka zbuluar se ka kërkuar ndihmë psikologjike pas humbjes shokuese të Argjentinës nga Arabia Saudite.

Skuadra e Lionel Scaloni është nën presion të madh për të ngritur trofeun për herë të parë që nga viti 1986, duke mbërritur në Katar në një seri rekord prej 36 ndeshjesh pa humbje, i dëshpëruar për të ndihmuar Lionel Messin të përmbushë ëndrrën e tij në atë që do të jetë Botërori i tij i fundit.

“Kam vuajtur shumë” , deklaroi portieri i Aston Villas  duke reflektuar mbi tronditjen e Arabisë Saudite pas një fitoreje 2-0 kundër Meksikës të shtunën, e ktheu skuadrën e tij në rrugën e duhur në Grupin C. “Kam biseduar me një psikolog”.

Arabia Saudite mundi skuadrën e Argjentinës së Martinezit 2-1 në një nga goditjet më të mëdha të Kupës së Botës.

“Kam 45 milionë argjentinas pas meje dhe duhet të kisha dhënë më shumë”.

Ishte Messi në shënimin e golit të parë jetik kundër meksikanëve, duke dërguar lehtësim në kamp. Pablo Aimar, një ish-yll i Argjentinës tani në stafin stërvitor të Scaloni, dukej se ishte në lot kur 35-vjeçari shënoi në minutën e 64-të në stadiumin Lusail.

Pala, mes favoritëve të turneut, tani duhet të ketë mjaftueshëm për t'u kualifikuar nga Grupi C

Ka ngjashmëri mes këtij rrugëtimi dhe atij nëItaki në 1990-të. Në të dyja rastet, ata u mundën në ndeshjen e tyre të parë. Trajnerët Carlos Bilardo dhe Scaloni bënë nga pesë ndryshime për ndeshjen e dytë dhe e fituan 2-0.

Nëse trendi vazhdon, skuadra e Scalonit do të barazojë 1-1 me Poloninë të mërkurën dhe do të humbasë në finale.