23:33 - 17 Nëntor 2022

Një varr masiv me të paktën 63 trupa, secili me shenja torture, është zbuluar në qytetin e sapoçliruar të Khersonit.

Ajo u gjet nga hetuesit që kanë filluar të zhvarrosin të vdekurit pas tërheqjes së Rusisë nga qyteti ukrainas.

Ata kanë frikë se do të zbulohen më shumë tmerre në ditët në vijim.

Prokurorët kanë regjistruar tashmë 436 krime lufte që dyshohet se janë kryer nga forcat e Vladimir Putinit gjatë pushtimit nëntë-mujor të Khersonit.

Ministri i Brendshëm i Ukrainës Denys Monastyrsky tha: “Duhet të kuptojmë se kërkimi sapo ka filluar.”

“Do të zbulohen shumë biruca dhe vende varrimi.”

Ai tha se forcat e Ukrainës kishin identifikuar 11 qendra ndalimi, ku banorët u morën në pyetje.

Katër prej tyre duket se janë përdorur si dhoma torture.

Prokurorët thanë se kanë mbledhur deklaratat e dëshmitarëve 800 persona.

Ata thonë se iu dhanë goditje elektrike, u rrahën me shkopinj dhe u mbytën ndërsa u detyruan të mbanin maska ​​kundër gazit.

Qindra të tjerë mbeten të zhdukur.

Prezantuesja televizive Anzhela, 49 vjeçe, kaloi 31 ditë në qeli me katër gra të tjera.

Tmerret në Kherson u shfaqën pasi Rusia dje nisi një sulm të ri ajror në qytetet e Ukrainës, duke përfshirë Kievin.

Termocentralet u goditën dhe dy raketa u rrëzuan mbi kryeqytet.

Tags: ,