22:15 - 04 Mars 2021

Lordi meksikan i drogës, i njohur si “El Chapo”, thuhet se së pari ishte takuar me Emma Coronel Aispuro në një festë të organizuar nga një prej bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë. Ajo ishte vetëm 18 vjeçe dhe më shumë se 30 vjet më e re se kapoja i fuqishëm i kartelit meksikan të drogës kur u martuan në vitin 2007 në qytetin e La Angostura në Sierra Madre, në të ashtuquajturën zemër të trekëndëshit të artë të prodhimit të heroinës në Meksikë.

Mbi një dekadë më vonë, e veshur me veshje të shtrenjta, syze me takë të lartë dhe xhaketa prej kadifeje, dikur mbretëresha e konkurseve të bukurisë në Meksikë u bë një nga fytyrat e preferuara të fotografëve gjatë 11 javëve që nga koha kur ishte gruaja e Joaquin “El Chapo” Guzman. Emma Coronel Aispuro doli edhe një herë në vëmendje kur u arrestua nga autoritetet amerikane, 22 shkurt, në Aeroportin Ndërkombëtar të Uashingtonit, duke e akuzuar atë për përfshirje në trafikun ndërkombëtar të drogës dhe bashkëpunim në arratisjen e stilit Hollywoodian të burrit të saj nga një burg i sigurisë së lartë në Meksikë në 2015.

Dashuria dhe martesa

Emma Coronell u takua me “El Chapo” kur ishte 17 vjeç dhe sapo kishte fituar një konkurs bukurie në shtetin Sinaloa, Meksikë. Joaquin Guzman ishte 51 vjeç dhe drejtuesi i organizatës më të madhe kriminale në botë. Ignacio Coronel, xhaxhai i Emës dhe një nga nënkryetarët e kartelit të drogës, organizoi një pritje në një fermë në Sinaloa. “Ndërsa isha duke kërcyer me mikun tim, një burrë nga truproja i Guzmanit më afroi dhe më tha se i moshuari donte të kërcente me mua. Unë menjëherë u përgjigja po, pasi zakoni në Sinaloa ndalon të vallëzosh me këdo që e kërkon atë”, kishte deklaruar Emma Coronel në një nga intervistat e saj të pakta.

Një vit më vonë, Emma do të bëhet gruaja e tretë e zotit më të fuqishëm të drogës në botë. “Ai është një njeri i mirë”, tha ajo në të njëjtën intervistë. “Ai nuk është i dhunshëm ose i vrazhdë dhe unë kurrë nuk e kam dëgjuar atë të thotë një fjalë të keqe. Vajzat tona e duan atë dhe vazhdimisht e kërkojnë atë. Unë nuk e dija se ai po trafikonte drogë. Unë jam e dashuruar me të”, tha ajo përpara të kamerave.

Sidoqoftë, këto pretendime u hodhën poshtë gjatë gjyqit “El Chapo”, pasi në mesazhet e shkëmbyera mes të dyve dhe të paraqitura si prova, burri i saj i dha asaj udhëzime të sakta se si të komunikonte, duke i kërkuar asaj të përdorte pajisje speciale telefonike që është e vështirë të gjesh nga autoritetet, ndërsa ai e këshilloi atë të fshihte në një vend të sigurt armën që i kishte dhënë.

“Mbreti i Kristaleve”

Mbiemri i Coronell ka një peshë të madhe në historinë kriminale meksikane. Xhaxhai i Ignacio Coronel, i njohur si “Mbreti i Kristaleve”, u qëllua për vdekje pas një përplasje me ushtarët meksikanë në korrik 2010 për përfshirjen e tij në tregtinë më të madhe të metamfetaminës në Shtetet e Bashkuara, vetëm pas vetë “El Chapo” dhe Ismail Sampada, i vetmi anëtar i lartë i organizatës kriminale që mbetet i pa arrestuar. Babai i Ines Coronel, i cili është burgosur në Meksikë, konsiderohet nga autoritetet amerikane si truri i tregtisë së drogës nga Meksika në Shtetet e Bashkuara. Marrëdhënia e familjes Coronel me “El Chapo” ka një histori të gjatë.

El Chapo

Joaquin Guzman ishte më i madhi nga shtatë fëmijët e lindur në një familje të varfër në komunitetin rural të La Tuna në Sinaloa, Meksika veriperëndimore.

Prindërit e tij, Emilio Guzman Bustigios dhe Maria Consuelo Loera Perez, ishin të përfshirë në bujqësi dhe blegtori para se të ktheheshin në kultura më fitimprurëse, përkatësisht lulekuqe dhe opium. Në moshën 15-vjeçare, Joaquin vendosi të përfshihej aktivisht në krimin e organizuar kur filloi të mbillte plantacionin e tij të hashashit. Ishte koha kur atij iu dha nofka “El Chapo”, që në zhargonin meksikan përkthehet si kontoulis. Sidoqoftë, ambiciet e tij në krim arritën shumë më lart se djali i tij, 1.64 metra.

Në adoleshencën e tij të vonë ai u largua nga qyteti i tij i lindjes për të gjetur veten në mes të zotërve të drogës në Meksikë. “Ai gjithmonë luftonte për një jetë më të mirë”, kishte deklaruar zakonisht nëna e tij, e cila jo vetëm që i dinte, por edhe i aprovonte ambiciet “profesionale” të djalit të saj.

Ai filloi si një vrasës me pagesë, duke ekzekutuar kontrata karteli dhe për shkak të mizorisë së tij, ngritja e tij në radhët e botës së krimit ishte e shpejtë. Në fund të viteve 1970, udhëheqësi i atëhershëm i kartelit Hector Palma porositi të riun Joaquin të dërgonte dërgesën e tij të parë të drogës nga malet Sierra Madre. “El Chapo” gjeti rastin që ai dëshironte dhe për të rritur sasitë e drogës, ai kërcënoi se do të ekzekutonte personalisht të gjithë bashkëpunëtorët e tij në rast se vononin dërgesat. Reputacioni i tij në botën kriminale filloi të rritet dhe në vitet 1980 ai ra në kontakt me Miguel Felix Gagiardo, udhëheqësi i kartelit të drogës Guadalajara.

Pasi Gagiardo u arrestua në 1989, rrjeti i trafikut të drogës u nda në kartele të ndryshme, të cilat kontrollonin fraksione të veçanta. Joaquin Guzman mori përsipër rrjetin në shtetin e Sinaloa, duke bashkëpunuar me trafikantë të tjerë në veriperëndim të Meksikës.

Në vitet 1990 ai përmirësoi rrjetin duke ndërtuar galeri nëntokësore për të transportuar drogë në Shtetet e Bashkuara. “Kur Shtetet e Bashkuara filluan të vëzhgojnë portet në Atlantik dhe Paqësor, droga duhej të kalonte përmes Meksikës. Nëse do të duhej të kalonin përmes Meksikës, ata do të duhej të kalonin përmes El Chapo”, tha David Wanstein, ish-prokuror federal në Miami.

Në vitet në vijim dhe ndërsa perandoria e tij u zgjerua, “El Chapo”, i cili tashmë ishte emëruar një nga njerëzit më të pasur të Revistës Forbes, vendosi të investojë në projekte infrastrukture në Sinaloa, duke rritur popullaritetin e tij midis politikanëve meksikanë dhe njerëzve të zakonshëm në rajon.

Sidoqoftë, në vitin 1993 një kardinal katolik u vra pas një shkëmbimi zjarri midis karteleve rivalë, dhe autoritetet bënë akuza zyrtare kundër El Chapo. Personi deri më tani i panjohur filloi të dilte në gazeta dhe rrjete televizive dhe brenda pak javësh u arrestua dhe u dënua me 20 vjet burg.

Arratisja

Megjithëse ai gëzonte një jetë luksoze në burg, “El Chapo” konsideroi se tetë vjet burg ishin të mjaftueshme. Në janar 2001, ai u arratis nga Burgu i Sigurisë së Lartë Puerto Grande, i veshur si një oficer policie, duke korruptuar zyrtarë të burgut. Për dhjetë vjet të tërë ai do të jetë në gjendje të shmangë arrestimin, ndërsa konsolidon fuqinë e tij si tregtari më i fuqishëm i drogës në Meksikë.

Në shkurt 2014, ai u arrestua nga persona të Forcave Speciale Meksikane në bashkëpunim me agjentët e SHBA dhe u dërgua në Burgun e Sigurisë së Lartë Altipano në Meksikën qendrore. Vetëm një vit më vonë ai do të arrijë të shpëtojë përsëri, pas një operacioni jashtëzakonisht të komplikuar që turpëroi autoritetet meksikane. Bashkëpunëtorët e tij përdorën GPS për të gërmuar një tunel 1,5 kilometra që të çonte pikërisht poshtë qelisë së tij. Tuneli kishte ventilim, ndriçim dhe shina të veçanta, ndërsa dalja e tij ishte fshehur në një ndërtesë të braktisur pranë burgjeve. Sidoqoftë, në janar 2016, “El Chapo” do të vendoset nga autoritetet meksikane dhe pas një sulmi nga Forcat Speciale, gjatë së cilës u vranë pesë rojet e tij, ai do të arrestohet ndërsa po përpiqej të shpëtonte në makinën e tij. Një vit më vonë, u dërgua në SHBA.

Narcizmi i El Chapo duket se ka qenë thembra e tij e Akilit. Sipas autoriteteve meksikane, nëse ai do të kishte shpëtuar në malet e Sierra Madre, ata ndoshta nuk do ta kishin lokalizuar kurrë. Sidoqoftë, ai bëri një veprim të paparë për t’i dhënë një intervistë ekskluzive aktorit Sean Penn. Ishte një vendim që mund t’i ketë kushtuar lirinë.

“Unë kam një flotë me nëndetëse, aeroplanë, kamionë dhe anije”, tha ai në një intervistë për revistën Rolling Stone. Pas arrestimit të tij, u përfol, edhe pse nuk u konfirmua kurrë zyrtarisht, se autoritetet meksikane kishin gjetur Guzman duke ndjekur Sean Penn.

Gjatë karrierës së tij 30-vjeçare kriminale, ai besohet se ka fituar më shumë se 14 miliardë dollarë nga tregtia e drogës, një shumë që nuk u konfirmua gjatë gjykimit të tij. Sipas dëshmitarëve që dëshmuan në gjykatë, “El Chapo” kishte vila në çdo shtet të Meksikës, një kopsht zoologjik privat, një shtëpi bregdetare me vlerë 10 milion dollarë dhe një varkë të quajtur “Chapito”.

Sidoqoftë, jo vetëm pasuritë dhe tmerret e patreguara të “El Chapo”, e cila zgjoi interesin e medias në 11 javë që zgjati gjyqi i tij. Pamja çuditëse e gruas së tij dhe vendimi i saj për të komercializuar emrin “El Chapo” e kthyen vëmendjen tek ajo. Ish mbretëresha e bukurisë regjistroi emrin “El Chapo Guzman” si një markë tregtare dhe filloi të tregtojë gjithçka, nga rrobat deri te kutitë e telefonit celular me këtë logo. Emma Coronel nuk ishte anëtarja e parë e familjes që doli me idenë, si një nga El Vajzat e Chapo (ai ka identifikuar dhjetë fëmijë nga gra të ndryshme), Alexandrina Guzman Salazar, kishte regjistruar më parë “El Chapo 701”, një referencë për numrin e tij të qelisë, për të tregtuar produkte.

Në ditët në vijim, drejtësia e SHBA pritet të gjykojë nëse Znj. El Chapo ishte thjesht gruaja besnike e tregtarit më të fuqishëm të drogës në botë apo një partnere e denjë.