×
 • Sport
 • Sport

  Zyrtare: Prokurorët kërkojnë dënim me katër vjet për Pogba pas akuzave për doping

  Insajderi
  07 December 2023 - 14:09

  Zyra e prokurorit antidoping në Itali ka përfunduar procedurat e tyre pas testit të dështuar të dopingut të Paul Pogba në gusht dhe tani po kërkon një pezullim katër-vjeçar për mesfushorin e Juventusit.

  Francezi dështoi në një test rutinë dopingu pas fitores 3-0 të Juventusit ndaj Udineses në Serie A në fund të gushtit. Në testin fillestar dhe kundër-analizën pasuese, Pogba kishte gjurmë në sistemin e tij, një substancë e ndaluar në Serinë A.

  Dënimi maksimal prej katër vitesh do të jetë sanksioni në rast se nuk ka marrëveshje për pranimin e fajit të negociuar nga ana e Pogba.

  Pogba pritet nga shumë media të shkojë në gjyq përpara gjykatës kombëtare antidoping. Ai është pezulluar përkohësisht që kur dolën rezultatet e testit fillestar të dopingut.

  30-vjeçari ka luajtur vetëm 52 minuta brenda dy paraqitjeve në Serie A për Juven këtë sezon. Edhe pse ishte në stol, Pogba nuk ishte i përfshirë në ndeshjen kundër Udineses, pas së cilës doli pozitiv për doping.

  Kontrata e tij, e cila i dha atij një shumë vjetore prej 8 milionë fute neto para pezullimit të tij, është e vlefshme deri në verën e vitit 2026. Megjithatë, sipas TMW, Pogba ka marrë një pagë prej 42 mijë në vit gjatë ndalimit të tij.

  Nëse Pogba do të pezullohej për katër vjet, TMW dhe shumë media të tjera raportojnë se Juve mund të kërkojë të ndërpresë kontratën në mënyrë të njëanshme.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark