×
 • Lajme
 • Lajme

  Deda: Nëse opozita prishet do ta humbte kredibilitetin si Qeveria

  Insajderi
  07 February 2016 - 22:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Për deputetin Ilir Deda, shkuarja e Ramush Haradinajt në takimin e nesërm në Presidencë, nuk është se do të sjellë ndonjë gjë të re apo do të bëjë ndonjë kthesë drastike por mund të jetë një nismë e një procesi të ri që me shumë gjasë janë zgjedhjet e parakohshme.

  Por i pyetur nga Insajderi nëse shkuarja e Haradinajt do të filloj të ftohë marrëdhëniet mes AAK-së dhe VV-së e NISMA-s, Deda ka thënë e kjo do të ishte katastrofave për opozitën dhe vendin.

  “Nëse opozita e bashkuar ndahet për shkak të këtij takimi, atëherë opozita do ta humbiste kredibilitetin ashtu sikurse Qeveria që e ka humbur moti kredibilitetin e saj”, ka thënë Deda, për Insajderin.

  Deputeti i Vetëvendosjes që ishte distancuar nga veprimet e partisë së tij dhe opozitës, bllokut të cilit i përket, thotë se Haradinaj mund ta shfrytëzoj takimin me presidenten Jahjaga dhe liderët e koalicionit qeverisës që ta nxjerrë opozitën fituese, duke e quar vendin në zgjedhje të parakohshme.

  Sipas tij zgjedhjet e parakohshme kanë mbetur opsioni i fundit dhe prania e ambasadorit të SHBA-së, Greg Delaëiec dhe përfaqësuesit të BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, tregon se megjithatë presioni ndërkombëtar për të gjetur një zgjidhje është rritur shumë.

   

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark