×
 • Lajme
 • Lajme

  “25 vjet më parë dëbuam me sukses forcat serbe”- Qendra e Clintonit përkujton sulmet e NATO’s

  Insajderi
  11 June 2024 - 23:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  “Qendra Presidenciale Clinton” ka kujtuar 25 vjetorin e Çlirimit të Kosovës.

  Kjo qendër, që paraqet të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e presidentit Bill Clinton, në postimin e bërë në X, thotë se ShBA-ja në atë kohë i drejtoi aleatët e NATO-s në një fushatë ajrore “që dëbuan me sukses forcat serbe, duke i dhënë fund një dekade shtypjeje dhe një fushate brutale të pastrimit etnik, duke i dhënë fund luftës në Kosovë”.

  “Aksioni ushtarak ndihmoi në rivendosjen e vetëqeverisjes për krahinën dhe çoi në pavarësi për Kosovën në 2008”, shkroi kjo Qendër në ‘X.’

  Më 1999, në kohën kur u mor vendimi për të sulmuar caqet serbe, president i ShBA-së ishte Bill Clinton. Ata kanë publikuar edhe pjesë nga fjalimi i tij, në të cilën i adresohet amerikanëve pas përfundimit të fushatës së bombardimit të NATO-s ndaj caqeve serbe.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark