×
 • Lajme
 • Lajme

  25 vjet nga çlirimi, Clinton e kujton me këto fjalë Kosovën/VIDEO

  Insajderi
  12 June 2024 - 12:11
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ish-presidenti i SHBA-së, Bill Clinton i cili pati rolin kyç në ndërhyrjen e NATO-së për t’i dhënë fund në Kosovë, ka kujtuar 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës.

  Clinton ka publikuar një video në platformën “X” në të cilën flet për ndërhyrjen e NATO-s, ku kujtuar se si SHBA-ja ka udhëhequr bombardimet e NATO-s për të larguar forcat serbe dhe për t’i dhënë fund represionit e spastrimit etnik ndaj shqiptarëve.

  “Sot po falënderoj për 25 vjet paqe në Kosovë”, ka shkruar Clinton. Ky status është shpërndarë edhe nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ndërsa shkruan: “Përjetësisht mirënjohës për të gjithë vizionarët, dëshmorët, martirët dhe aleatët e lirisë sonë!”

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark