×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me besim

  Insajderi
  13 June 2024 - 21:58
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Vetëdyshimi mund të jetë një model mendimi i dobësuar që bllokon shanset tona për sukses. Ne të gjithë luftojmë me vetëdyshimin në një pikë, por mësimi për të kapërcyer atë na çliron nga të menduarit negativ dhe na lejon të jetojmë në potencialin tonë të plotë.

  Këtu janë 4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me besim:

  Gjeni dikë që mund t’ju këshillojë

  Gjeni një person që ju dëgjon me të vërtetë, ju kupton, dhe ndihmon që të vendosni këmbët tuaja në tokë, qofshin terapistë, prindërit, vëllai/motra ose shok i besuar. Ata mund të ndihmojnë në identifikoni dhe sfidoni dyshimt tuaja.

  Rrethoj veten me miq të vërtetë

  Identifikoni ata miq që ju mbështesin, ju këshillojnë dhe ju inkurajojnë; miqtë që mendojnë se jeni yll. Ata miq meritojnë kohën tuaj.

  Falni veten

  Falja e vetes është shpesh më e vështirë se falja e të tjerëve. Ne ndalemi vazhdimisht në kohën kur kemi dështuar ose i kemi shkaktuar dëme të dikujt. Gjeni forcë për të kapërcyer këto mangësi.

  Vendosni qëllime që mund të arrini

  Qëllimet tuaja duhet të evoluojnë dhe të ndryshojnë gjithnjë. Jepini vetes leje për të provuar gjëra të reja, por jini realistë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark