×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shpenzimet marramendëse të Arabisë Saudite për ushtri

  Insajderi
  20 February 2016 - 20:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kur prodhuesi britanik i avionëve, municioneve dhe sistemeve mbrojtëse, British Aerospace Engineering (BAE), shpalli rezultatet vjetore këtë jave, pjesa më e madhe e suksesit të kësaj kompanie bazohej në shpenzimet marramendëse te forcës ajrore të Arabisë Saudite.

  Shteti i Gjirit Persik ka pranuar produktin Eurofighter Typhoon, që arrin vlerën e 1.4 miliardë dollarëve, duke e shtruar kështu prezencën e produkteve ajrore të kompanisë në Arabinë Suadite, si dhe vetë pasurinë e kësaj të fundit.

  Por, nuk janë vetëm avionët e prodhuar nga Britania qe Arabia Saudite blen për të rritur kapacitetet e saja ajrore, raporton Business Insider.

  Në fakt, ky shtet ka një nga forcat e sigurisë më të financuarat në Lindjen e Mesme.

  Mbretëria Saudite shpenzon 25% te buxhetit të saj, ose rreth 80 miliardë dollarë, në ushtrinë e saj. Kjo i bie gati dyfishin e shpenzimeve për shëndetësi dhe zhvillim social.

  Arabia Saudite ka filluar së fundmi të shfaqë fuqinë e saj, duke u përfshire në luftën në Jemen si dhe duke bashkuar forcat së bashku me Turqinë kundër presidentit sirian, Bashar Assad.

  Aeroplanët të quajtur “Typhoons” të ndërtuar nga kompania britanike janë pjesë kyçe e forcave ajrore të Arabisë Saudite.  Ky aeroplan është nga më të avancuarit që është bërë ndonjëherë dhe është projekt i përbashkët i shteteve anëtare të Bashkimit Evropian./Insajderi.com

  The Typhoons built by BAE are a key part of Saudi Arabia's strong air force. It contains more than 300 fighter jets and 15 active airfields. The Typhoon is one of the most advanced jets ever built and was a joint project between members of the European Union.

  Po ashtu, në listën e aeroplanëve të Arabisë përfshihet edhe dhjetëra aeroplanë “F-15” nga Amerika, ndërsa edhe 80 të tjerë janë porositur së fundi.

  Also included in Saudi Arabia's airborne fleet are dozens of US-made F-15s, with another 80 on order.

  Arabia Saudite ka më shumë se 100.000 njerëz si pjesë e Gardës Kombëtare e cila thirret në rend të parë për sigurinë kombëtare.

  Saudi Arabia also has more than 100,000 people in its national guard, which is used primarily to secure internal threats but has been used as an expeditionary force, too.

  Sa i përket ushtrisë, Arabia Saudite ka rreth 440.000 personel aktiv në ushtrinë e saj, prej të cilëve 225.000 janë trupa ushtarake.

  In terms of manpower, Saudi Arabia has about 440,000 active personnel in its military, with 225,000 army troops.

  Ushtria ka 442 tanke M1A2, të prodhuara në Amerikë.  Këto makina të fuqishme kanë mbi 1,500 kuajfuqi dhe mund të lëvizin me çfarëdo derivati.  Këto po ashtu vijnë të pajisura me armë automatike.

  The military has 442 M1A2 Abrams tanks, produced in the US. The engines put out 1,500 horsepower and can run on any fuel. They are equipped with a 120 mm smoothbore gun, designed by Rheinmetall AG of Germany, capable of firing a variety of rounds. The tank also comes armed with machine guns.

  Arabia Saudite ka rreth 82 helikopterë Apache, që janë helikoteprët më të avancuar sulmues.

  Saudi Arabia has about 82 AH64D Apache helicopters — the most advanced multirole attack helicopter, according to its manufacturer, Boeing. The chopper can classify and prioritise 128 targets in less than a minute.

  Flota përbëhet prej rreth 40.000 anëtareve, aq sa ka edhe forca ajrore.

  The navy has about 40,000 members, as does the air force.

  Po ashtu, ushtria ka në dispozicion edhe disa raketa të dizajnuara për gjuajtje në distance të largëta

  The Royal Saudi Strategic Missile Force is equipped with the Chinese-made DF-21 and DF-3 Dongfeng missile-delivery systems, designed for long-distance, high-explosive warheads.

  Ushtria saudite është e pajisur me artileri të fortë, me më shumë se 750 Howitzers, që mund të gjuajnë deri në 300 kilometra largësi.

  The Saudi military has a strong artillery, with more than 750 Howitzers, including 50 American-made M270 armoured rocket launchers, which can hit targets 300 kilometers away.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark