×
 • Lajme
 • Lajme

  Lansohet aplikacioni për të raportuar ngacmimin seksual

  Insajderi
  25 February 2016 - 13:52
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Daniel Maksymiuk, ambasadori i Kanadasë në Kosovë, tha se sot vajzat dhe gratë duhen respektuar dhe  duhet të ndjehen të sigurta në çdo rrugë të Prishtinës dhe të Kosovës.

  “Jam shumë i inkurajuar nga kjo prezencë kaq e madhe këtu sot, secili që është këtu për mua nënkupton që është një përkrahës i respektit ndaj grave, që mbështesni idenë se secila rrugë në Pristhinë dhe Kosovë duhet të jetë një vend i sigurt ku vajzat e reja do të ndjehen të sigurta dhe të respektuara” , deklaroi kanadez .

  Ndërkaq Brian Fahey, nga zyra për Rritje Ekonomike  në USAID, deklaroi se duhet mobilizim për të  respektuar të drejtat e grave.

  “Sot kemi një shembull të mrekullueshëm mes të qeverisë së Kosovës, përmes ministrisë së

  “Vetëm së bashku ne do të mundë të gjejmë shtegun e duhur për të ecur përpara në zgjidhjen ose të paktën për të pasur vëmendjen e duhur dhe të sigurohemi që njerëzit do të jenë llogaridhënës për sjelljet e tyre dhe veprimet e tyre”, deklaroi Fahey.

  Lansimin i këtij aplikacioni u bë pas rezultateve shqetësuese të publikuara nga Rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës. Raporti konkludoi se 48.5 për qind e qytetarëve të Kosovës gjatë jetës së tyre kanë qenë viktimë e ngacmimit seksual.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark