×
 • Lajme
 • Lajme

  Lista e fituesve të Oscar 2016

  Insajderi
  29 February 2016 - 09:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  “Spotlight” është zgjedhur si filmi më i miri në ceremoninë e çmimeve Oscar. Ndërsa DiCaprio dhe Brie Larson kanë marrë çmimet si aktorët më të mirë.

  Më poshtë mund të gjeni listën e plotë të fituesve në Oscar.

  Filmi më i mirë: Spotlight

  Skenari më i mirë origjinal: Spotlight

  Aktori më i mirë: Leonardo DiCaprio (The Revenant)

  Regjia më e mirë: Alejandro G. Inarritu (The Revenant)

  Aktorja më e mirë: Brie Larson (ROOM)

  Aktorja më e mirë në rol dytësor: Alicia Vikander – The Danish Girl

  Aktori më i mirë në rol dytësor: Mark Rylance – Bridge of Spies

  Skenari më i mirë i adaptuar: The Big Short

  Kostumografia më e mirë: Mad Max: Fury Road

  Produksioni më i mirë: Mad Max: Fury Road

  Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve: Mad Max: Fury Road

  Kinematografia më e mirë: The Revenant – Emmanuel Lubezski

  Editimi më i mirë: Mad Max: Fury Road

  Editimi i zërit: Mad Max: Fury Road

  Miksimi i zërit: Mad Max: Fury Road

  Efektet vizuele: Ex Machina

  Filmi më i mirë i shkurtër – i animuar: Bear Story

  Filmi më i mirë i animuar: Inside Out

  Dokumentari më i mirë i shkurtër: A girl in the river: The Price of forgiveness

  Dokumentari më i mirë: AMY

  Filmi më i mirë i shkurtër: Stutterer

  Filmi më i mirë i huaj: Son of Saul

  Muzika më e mirë origjinale: Ennio Morricone – The Hateful Eight

  Kënga më e mirë: Writtings on the ëall – Sam Smith (James Bond: Spectre).

  Regjisori i filmit “The Revenant” është fitues për herë të dytë me radhë i këtij çmimi,pasi vitin e kaluar ka ftuar për “Birdman”.

  “Writtings on the walls” është kënga e dytë nga filmat James Bond që fiton çmim Oscar.

  Inside Out është filmi i tetë i animuar nga Pixar që fiton çmim ‘Oscar’ si filmi më i mirë i vitit.

  Emmanuel Lumbezki fiton për kinematografinë më të mirë për “The Revenant”, duke u bërë kështu fitues për tri vite me radhë, i pari në histori! (Gazeta Express)

   

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark