×
 • Lajme
 • Lajme

  Aktivistet anonime: Jo Sheshi Skënderbeu por Sheshi i Rezistencës së Grave

  Insajderi
  08 March 2016 - 21:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Disa aktiviste me fytyra të mbuluara kanë ndërmarrë sot një aksion në qendër të Prishtinës duke i zëvendësuar emrat e rrugëve dhe shesheve të cilat mbajnë emrat e personaliteteve meshkuj.

  anonim2

  Nëpërmjet këtij aksioni të titulluar “Gjinorizimi i qytetit” ato kanë vendosur përmbi sheshin Gjergj Kastrioti Skënderbeu emërtimin Sheshi i Rezistencës së Grave.

  anonim4

  Ato kanë ndërruar edhe emërtimet e disa rrugëve të emëruar në nderim te meshkujve me disa personalitet femra sikurse  Hava Shala e Vezire Deva.

  anonim5

  Në vend të rrugës Qamil Hoxha është vendosur Ajshe Nuhiu, ndërsa në vend të emrit Rexhep Luci është vendosur Melihate Ajeti.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark