×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Acar në ekonominë ruse

  Insajderi
  30 January 2016 - 17:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rusia mbajti normën e saj të interesit të qëndrueshme u tha të premten  në një konferencë, por njoftoi se nuk do të përjashtonte shtrëngimin e politikës monetare, nëse rreziqet e inflacionit rriten, pas një muaji në të cilin rubla ka rënë shumë, rekord ka pasur edhe përkeqësimi i çmimit të naftës.

  Janari shënohet si muaj më vështirë për ekonominë ruse, e cila po e analizohen rënien e rubles përkrah me çmim të  rënies së naftës, duke e dobësuar rublen , ku 85 rubla ishin për një dollarë.

  Rubla tregtare ishte afër 75 dollarë amerikan, pas vendimit të parë të bankës monetare qendrore të politikave të vitit 2016.

  “Duket shumë e qartë se politikëbërësit janë prekur nga rënia fundit në çmimet e naftës dhe rubla, e cila ka shkaktuar që opinionet e inflacionit të përkeqësohen”, tha William Jackson , një zyrtar i lartë tregjet në zhvillim ekonomist me Capital Economics CNBC përmes emailit .

  “Kjo ishte edhe hera e parë banka qendrore paralajmëroi se mund të mos jetë në gjendje për të goditur objektivin e inflacionit në vitin 2017”, , theksoi Jackson.

  Më tutje Jekson potencoi faktin se tashmë është e vështirë të parashikohen normat e interesit në një mjedis ku lëvizjet në çmimin e naftës kanë të bëjnë me një kontribut të rëndësishëm rreth mendimit të inflacionit.

  Normat e interesit kanë ardhur në mënyrë të konsiderueshme duke u rritur për 17 për qind në dhjetor të vitit 2014 , ndonëse vendimi i sotëm ende lë bankën në nivelin e ulët prej nëntorit të 2014 me 10.5 %  raporton insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark