×
 • Lajme
 • Lajme

  Ligjërata “si ta shtojmë bereqetin” mund ta çojë në burg hoxhën Irfan Salihu

  Insajderi
  15 February 2016 - 14:37

  Prokuroria Themelore në Prizren, ka ngrit aktakuzë kundër Irfan Salihut, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik.

  Salihu dyshohet se në mars të vitit 2013, ka nxitur, ka përhap publikisht urrejtje, përçarje ose mos durim midis grupeve kombëtare, fetare etnike apo grupeve tjera që jetojnë në Republikën e Kosovës.

  Prokuroria ka njoftuar se këtë vepër ai e ka kryer me një ligjërate me temën “Si ta shtojmë bereqetin”. I pandehuri ka theksuar se “në periudha të ndryshme gjatë pushtimit të perandorisë osmane në trojet tona kanë qenë 1 % shqiptar”,  “e shajnë atë myslimanë që ju ka dhënë me hektar tokë dhe i ka sjellë për të jetuar në Kosovë. Edhe i ka sjellë për të jetuar në Kosovë, edhe i ka bë sundimtarë të Ballkanit”.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark