×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Amerikani ‘rrëfehet” nga burgu i Koresë së Veriut

  Insajderi
  29 February 2016 - 08:23
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një qytetetar amerikan, i cili është i burgosur në Korenë e Veriut që nga fillimi i janarit, është shfaqur në televizionin shtetëror, ku ai rrëfehet për kryerjen e “krimeve të rënda” kundër këtij shteti.

  Otto Warmbier, një student 21 vjeçar, tha të hënën se ai “ka kryer krimin duke e nxjerrë një slogan politik nga zona e dedikuar vetëm për stafin, në Hotelin Ndërkombëtar Yanggakdo.”

  Ai e pranoi se e ka marrë atë nga një kishë, e cila i kishte ofruar atij pagesë për këtë gjë.

  Koreja e Veriut shpesh i burgosë qytetarët amerikanë, përfshirë edhe vizitat e profilit të lartë, nga personalitetet amerikane. Personat që kanë qenë të burgosur në këtë shtet kanë thënë se janë detyruar që të rrëfehen, deklarata që më vonë i kanë tërhequr.

  SHBA-të dhe Kanada i kanë paralajmëruar qytetarët e vetë që të mos udhëtojnë për në Korenë e Veriut./REL

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark