×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Android fiton betejën e Smartphone në Europë

  Insajderi
  18 May 2016 - 11:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sistemi Android i Smartphone ka shënuar rritje të mëdha në garën e saj me iOS të Apple dhe sistemeve të tjera operative.

  Përdorimi i Android është rritur me 7,1 % në Europë gjatë tremujorit të parë të këtij viti, duke mbajtur tashmë 75.6 % të tregut ndërsa Apple mban 18.9 % pasi ka rënë nga niveli i 20.2%

  Në Britaninë e Madhe, Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë, Android është rritur shumë më tepër se telefonat Windows, shitjet e të cilit kanë rënë në 5%

  Në Itali dhe Spanjë zyrtarisht mbështetësit më të fortë të telefonave Windows raportet tregojnë se afro 10% e përdoruesve të sistemit Windows kanë kaluar në sistemin Android gjatë tremuajve të parë të 2016-s.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark