×
 • Lajme
 • Botë
 • Biznes
 • Biznes / Biznes

  Arabia Saudite pëson një tjetër goditje nga ulja e çmimit të naftës

  Insajderi
  29 February 2016 - 20:07
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Të hënën, ekonomistët e HSBC-së (Një ndër bankat dhe shërbimet financiare më të mëdha në botë) Simon Williams dhe Razan Nasser kanë vënë re një notë rënieje në pronat valutore të vendit, dhe gjërat duken mjaft të tmerrshme për kombin e naftës së pavarur.

  Aty tregohet se rezervat FX kanë rënë me më shumë se 14 miliardë dollarë në janar, duke rënë në nivelin e tyre më të ulët në pothuajse tre vite.

  Shuma e pasurive rezervë të mbajtura nga qeveria saudite tani qëndron në 602 miliard dollarw, gati 150 milion dollarë më pak se kulmi i tyre kohëve të fundit, gjatë vitit 2014, pak para se çmimet e naftës filluan të ulen.

  Shuma e parave të mbajtur në rezerva të huaja ka rënë në proporcion gati të drejtpërdrejtë në çmimin e naftës gjatë 18 muajve të fundit.

  Produkti më i rëndësishëm në botë ka humbur rreth 70% të vlerës së saj që nga mesi i vitit 2014, duke rënë nga më shumë se 100 dollarë për fuçi në rreth 33 dollarë, në sajë të një mbifurnizimi dhe kërkesës që ka mbetur në vend.

  Arabia Saudite, së bashku me anëtarët e tjerë të saj OPEC-ut, i ka rezistuar me forcë thirrjeve për të ulur sasinë e naftës që prodhon, edhe pse kohët e fundit u pajtua me një ngrirje të prodhimit.

  Ky veprim është projektuar në përpjekje për të ndaluar rënien e çmimit të naftës, dhe kjo duket të jetë në vazhdim e sipër, me disa tregtarë që sugjerojnë se nafta ka fund dhe do të fillojnë të shohin një rritje të çmimeve shpejti.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark