×
 • Lajme
 • Lajme

  Arrestohet edhe Glauk Konjufca

  Insajderi
  16 February 2016 - 08:12
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Policia e Kosovës sot në mëngjes ka arrestuar shefin e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca.

  Arrestimi i Konjufcës është bërë në lidhje me demolimin e disa veturave të EULEX-it në vitin 2009 dhe vjen vetëm një ditë para mbajtjes së protestës së thirrur nga tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën.

  Lidhur me këtë rast, mbrëmë është arrestuar edhe zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi.

  Insajderi merr vesh se sot në mëngjes është arrestuar edhe aktivisti i VV-së, Kasim Uka, që po ashtu ka qenë i përfshirë në aksionin e demolimit të veturave në vitin 2009.

  Po ashtu, përveç arrestimit të Konjufcës, policia sot ka kërkuar në shtëpinë e tij edhe drejtorin e Inspeksionit në Komunën e Prishtinës, Xhelal Sveqla.

  Për rastin e vitit 2009 janë të akuzuar 24 persona, përfshirë edhe Sekretarin e Vetëvendosjes Dardan Molliqaj.

  Pas arrestimit të mbrëmshëm të zëdhënësit Krasniqi, Lëvizja Vetëvendosje kishte thënë se “përndjekja e aktivistëve është përpjekje për të ndaluar e dobësuar protestën e 17 shkurtit.”

  “Këto sulme e përndjekje që shtohet sa herë opozita përgatitet për kundërshtim nuk kanë efekt. Opozita nuk ndalet dhe protesta do të jetë madhështore,” thuhet në reagimin e kësaj partie./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark